وکیل

به چه کسی وکیل گفته میشود؟

 

اکثر افراد تصور می کنند تنها زمانی که با یک مشکل حقوقی مواجه شوند، نیاز به حضور یک وکیل دارند، در حالیکه ممکن است حتی در ساده ترین و بدیهی ترین مسائل نیز نیاز به مشاوره یا حضور یک نماینده حقوقی داشته باشیم، چرا که امروزه اکثر مسائل با پیچیدگی های فراوانی همراه است و این موضوع تنها محدود به قراردادهای مالی، پروژه های خاص، مسائل و درگیری های خانوادگی و… نمی شود.

 

یک وکیل خوب و حرفه ای  که با تمام قوانین حقوقی به روز آشنایی کامل داشته باشد و به انواع پرونده‌های حقوقی و حقیقی و نتیجه مطلوب آن مسلط باشد، نیاز بسیاری از افراد در جامعه فعلی ما است.

 

در این مقاله، ضمن توضیح ماهیت یک وکیل و انواع وکالت، به اهمیت تعهدات او در مقابل موکل اشاره می کنیم و در پایان یکی از مهم ترین اشکال وکالت در جامعه کنونی را توضیح می دهیم. 

 

وکیل

 

به چه کسی وکیل می گوییم؟

وکیل یا نماینده (جانشین) کسی است که از طرف شخص دیگری (حقوقی یا حقیقی)  و به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. وکلا به مراجعین خود مشاوره حقوقی می‌‌‌‌‌دهند و به عنوان نماینده آن‌‌‌‌‌ها در دادگاه و مراجع قضایی حاضر می شوند تا مطابق قانون از حقوق موکل خود دفاع کنند.

 

البته توجه کنید که بعضی امور به حکم قانون و بعضی امور، ذاتاً و به حکم طبیعت قابلیت واگذار کردن به وکیل را ندارند. همچنین ممکن است شخص به موجب قرارداد حق انتخاب نماینده در امری را از خود سلب کرده باشد.

 

بنابراین، هر فردی می تواند به جز در موارد ذکر شده، انجام امور مورد نظر خود را به وکیل  واگذار کند و او می تواند در محدوده اختیاراتی که موکل به وی داده، اقدامات لازم را انجام دهد.

 

 

ویژگی ها و تعهدات وکیل

زمانی که عقد وکالت منعقد میشود ، وکیل و موکل نسبت به یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت های متقابلی می شوند.

 

تعهدات وکیل در برابر موکل یا به طور مستقیم ناشی از عقد وکالت است، که به «تعهدات قراردادی» می گویند یا اینکه ناشی از الزاماتی است که به موجب قانون برای شخص ایجاد میشود که از آن تحت عنوان «تعهدات قانونی» یاد می شود.

 

مسئولیت های قراردادی و تعهدات قانونی نماینده حقوقی عبارت است از:

 

 • وکلا در قبول وکالت هرچند که بر اساس اصول حقوقی، مدارک و دلایل ابرازی موکل را به منظور طرح دعوا یا دفاع از موکل کافی بدانند، نباید به موکل وعده قطعی و صد در صد برای کسب نتیجه و موفقیت در دعوی را بدهند. بنابراین تعهد وکیل، تعهد به وسیله است نه تعهد به نتیجه.
 • قوانین و مقررات موضوع را رعایت کند.

 

 • در جلسات دادرسی حضور یابد و اطاله دادرسی نکند.

 

 • در انجام موضوع وکالت قصور نکند.

 

 • با طرف مقابل تبانی و به موکل خیانت نکند.

 

 •  چنانچه تقصیری مرتکب شده و زیانی وارد شود، جبران خسارت کند. مانند اینکه وکیل در جلسه دادرسی حاضر نشود و دادخواست موکل رد شود یا از فروش خانه موکل در موعد خودداری کند و قیمت خانه در بازار پایین بیاید.

 

 • اموال موکل را حفظ کند و در زمان مشخص به او تحویل دهد.

 

 •  حدود اختیارات را رعایت کند. چنانچه طبق قانون “اگر وکیل از آنچه که موکل معین کرده تخلف نماید، صحت عقد متوقف بر تنفیذ موکل خواهد بود

 

 • وکیل باید مصلحت موکل را رعایت کند.

 

 • رعایت صداقت، درستکاری، رعایت حدود اختیارات در وکالت، حفظ اسرار موکل، پی جویی و مراقبت های لازم در دعوی و تشویق به سازش و …

 

 • به سوگند خود پایبند باشد.

 

وکیل

 

انواع وکیل در نظام حقوقی

انواع وکیل در نظام حقوقی ایران عبارتند از:

وکیل انتخابی: وکیل انتخابی یکی از رایج ترین انواع وکیل است. به این صورت که فردی وکیل خود را شخصا انتخاب می کند و با تنظیم قرارداد وکالت، او را برای دفاع از حقوق خود در مراجع قضایی، نماینده قرار می دهد.

 

وکیل معاضدتی: براساس قانون مدنی همه افراد در مراجع قضایی باید برای خود وکیل حقوقی داشته باشند. اما چنانچه به دلیل عدم توانایی مالی و یا هر دلیل دیگری شخصی نتواند برای خود جانشین انتخاب کند، براساس صلاحدید دادگاه و تشخیص کمیسیون کانون وکلا، برای او به صورت رایگان وکیل در نظر گرفته می شود تا بتواند از حقوق وی در دادگاه دفاع کند. به چنین وکیلی که با این روش انتخاب می شود وکیل معاضدتی می گویند. در این شرایط شخص از حق وکیل حقوقی رایگان برخوردار است.

 

وکیل تسخیری: موضوع وکیل تسخیری در مبحث دعاوی کیفری مطرح می شود، به این صورت که در موارد محاکماتی و دادرسی، متهم به دلیل عدم بضاعت مالی و هر دلیلی از اخذ وکیل امتناع می کند. در واقع زمانی که هیچ نماینده ای برای دفاع از حقوق متهم به پرونده وارد نشده است، دادگاه از میان وکلای دادگستری، جانشینی را به صورت رایگان در اختیار متهم قرار می دهد. به وکیلی که به این صورت وارد یک پرونده می شود، وکیل تسخیری می گویند.

 

وکیل سازمانی: براساس قانون حمایت قضایی از کارمندان نیروهای مسلح و دولتی، در صورتی که این کارمندان دولتی از جمله لشگری و کشوری در کارهای خدمتی با مشکلات حقوقی و قضایی مواجه شوند، سازمان محل خدمت او موظف است متخصصان حقوقی خود را به عنوان وکیل حقوقی برای دفاع از کارمندانی که با مشکل رو به رو شده اند، اختیار کند. به چنین وکلایی که در مراجعه قضایی از حقوق کارکنان دولتی دفاع می کنند، وکیل سازمانی می گویند.

 

وکیل اتفاقی:  ممکن است افرادی در رشته حقوق تحصیل کرده اند و هنوز شغل آن ها وکالت نیست، ولی به صورت کاملا اتفاقی در مسیر حل مشکلات و رسیدگی به پرونده خویشاوندان خود در مراجع قضایی قرار می گیرند. در واقع این افراد بدون وارد شدن به مراحل کارآموزی و آزمون کانون وکلا در یک مورد خاص پروانه وکالت اخذ کرده اند.

 

این افراد با سپری کردن روند قانونی و پرداخت هزینه ها می توانند چنین وکالتی را بپذیرند و از این طریق از حقوق اطرافیان خود دفاع کنند، به چنین وکیلی وکیل اتفاقی می گویند.

 

وکیل کارآموز: مطابق قانون، افراد تحصیل کرده در رشته های حقوق پس از قبولی در آزمون های ورودی کانون وکلای دادگستری، باید مدتی را در کنار وکیل حقوقی حرفه ای و با تجربه به عنوان کارآموز سپری کنند.

 

این افراد می توانند در همان مدت کارآموزی زیر نظر سرپرستان خود، وکالت پرونده های سبک را بر عهده بگیرند. به وکلایی که در دوران کارآموزی به وکالت می پردازند، وکیل کارآموز یا کارآموز وکالت می گویند.

 

وکیل قوه قضائیه: به همه افرادی که در رابطه با اجرای قانون پنج ساله سوم توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور از مرکز امور کارشناسان قوه قضائیه و مشاورین حقوقی پروانه وکالت اخذ کرده اند، وکیل قوه قضائیه می گویند.

 

وکیل ایثارگران(وکیل حمایتی): هنگامی که بسیجیان و افراد ایثارگر در موضوعات حقوقی و قضایی با مشکلاتی رو به رو می شوند، وکلای قضایی که در اجرای قانون حمایت قضایی یا قانون سپاه از دفتر حمایت قضایی پروانه دریافت کرده اند، به عنوان وکیل ایثارگران و بسیجیان در مراجع قضایی حاضر شده و خود را با نام وکیل حمایتی معرفی می کنند.

 

وکیل شرکت کیست و چه وظایفی دارد؟

این روزها به دلیل گستردگی و پیچیدگی مسائل حقوقی شرکت ها و کسب و کارها، حضور یک وکیل شرکتی متخصص به امور شرکت ها، الزامی به نظر می رسد.

شرکت ها و صاحبان کسب و کارها می توانند برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل حقوقی شرکت خود از وکلای دادگستری کمک بگیرند و حتی در مواردی، شرکت ها در صورت توسعه کسب و کارشان می توانند یک واحد حقوقی با تعدادی از وکلای دادگستری نیز در محل شرکت داشته باشند.

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که سازمان ها و شرکت ها به دلیل عدم آشنایی کافی با وظایف و تعهدات حقوقی ای که به عهده دارند، با مشکلات متعددی مواجه می شوند، در صورتی که اگر از مشاوره و راهنمایی وکیل شرکت بهره مند می شدند، از بروز بسیاری از مشکلات و موقعیت های حساس جلوگیری می شد.

به طور کلی وظایف نماینده حقوقی شرکت عبارتند از:

مشاوره حقوقی و نظارت بر انعقاد قرارداد شرکت ها با سایر اشخاص

حضور در واحد حقوقی شرکت ها و ارائه مشاوره حقوقی و ارائه خدمات حقوقی

وکالت در دعاوی مربوط به قراردادها ، مطالبات ، موضوعات و مسائل تجاری

تنظیم قرارداد ها ، دادخواست ، شکوائیه ، واخواهی ، تجدیدنظر خواهی ، لایحه دفاعیه

 

چنانچه برای تنظیم قرارداد با مشکل حقوقی مواجه شده اید و نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید، می توانید با وکلا و مشاورین حقوقی دادگاه یار در ارتباط باشید.