0
وکیل معاضدتی

وکیل معاضدتی| دفتر وکالت دادگاه یار

شاید بسیاری از شما در جریان نباشید که در مواقعی که متهمی، توانایی مالی برای انتخاب و معرفی وکیل ندارد، در این شرایط وکیل معاضدتی به کمک او می آید. اینکه این نوع وکیل در چه شرایطی پرونده ای را می پذیرد، موضوع این مقاله است.

 

وکیل معاضدتی

 

چه نوع وکالتی را وکیل معاضدتی به عهده می گیرد؟

در صورتی که فردی تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند از کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کند. کانون وکلای دادگستری نیز پس از بررسی شرایط متقاضی، وکیل معاضدتی را به وی معرفی می‌کند.

این نوع وکیل، مخصوص کسانی است که بضاعت و توان مالی کافی، برای گرفتن وکیل ندارند؛ چرا که وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق‌المشاوره، حق‌الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر‌دادرسی از موکل خویش ندارد.

به موجب آیین‌نامه قوه قضاییه در آن دسته از دعاوی که بیش از پنج میلیون تومان ارزش داشته باشد، حضور وکیل اجباری است.

وکالت معاضدتی بدین معنی است که وکالتی از طرف کانون وکلا در امور حقوقی طبق قانون و آیین‌نامه‌های مربوط به وکلا ارجاع می‌شود.

شرط اساسی و اولیه وکیل معاضدتی، این است که وکیل دارای پروانه معتبر وکالت دادگستری باشد. منظور از معتبر، آن است که وکیل در حال تعلیق نباشد. البته قانونگذار شرایط خاصی را در این خصوص پیش‌بینی نکرده و موسسه معاضدت می‌تواند در سال لااقل سه مورد وکالت معاضدتی به وکلا ارجاع دهد.

لازم به ذکر است که ارجاع وکالت معاضدتی به کارآموزان وکالت به دلالت ماده ۴۶ آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ممنوع است.

 

وکیل تسخیری در چه جرایمی وکالت می کند؟

طبق قانون، در جرائم مهمی که مجازات آنها اعمالی مانند: قصاص نفس، اعدام  رجم و حبس ابد است، حضور وکیل در جلسه‌های دادرسی ضروری است، چون نتیجه دادرسی، اعمال مجازات های مهم و سنگین است.

  در این نوع از جرایم، متهم باید با وکیل تسخیری در دادگاه حاضر شود. مطابق قانون، وکیل تسخیری با وکیل تعیینی (وکیلی که خود متهم انتخاب می‌کند)‌ هیچ تفاوتی ندارد و تمامی اختیارات وکیل تعیینی را دارد و تنها تفاوت آن در منشأ تعیین است. در این حالت، وکیل تسخیری نیز تمام توان خود را برای احقاق حقوق متهم به کار می برد.

 

در مورد حق‌الزحمه این وکیل، متهم مجبور به پرداخت حق الزحمه نیست و در این‌گونه موارد دادگاه مبلغی را از مبالغ مربوط به بودجه دادگستری پرداخت می‌کند.

 

به طور کلی، تنها در امور کیفری از وکیل تسخیری استفاده می‌شود و در امور حقوقی از وکیل معاضدتی استفاده می‌شود.

 

وکیل اتفاقی کیست؟

وکالت اتفاقی به این معنا می باشد که شخص بدون دارا بودن پروانه وکالت به صورت استثنائی و محدود از حق خویشاوندان خود به شرط داشتن میزانی دانش حقوقی در دادگاه ها دفاع کند.

 

این اشخاص اگر بخواهند برای نزدیکان سببی یا نسبی خود (تا درجه‌ دوم از طبقه‌ سوم) امر وکالت را به عهده بگیرند، ممکن است که به آنها سه نوبت در سال جواز وکالت اتفاقی داده شود. این نوع از وکالت برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق افراد به وجود آمده است.

 

مطابق اصول قانونی جمهوری اسلامی ایران، غیر از وکلای دادگستری که دارای پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری هستند، هیچ شخصی نمی تواند در جلسات دادگاه برای دفاع از حقوق موکل حاضر شود، مگر به صورت (اتفاقی یا موقت) و تحت شرایطی خاص و به صورت محدود.

 

وکیل معاضدتی

 

شرایط برخورداری از خدمات وکیل معاضدتی

متقاضیان برای بهره مندی از خدمات حقوقی وکیل معاضدتی باید سه شرط داشته باشند:

  • از نظر مالی توان پرداخت هزینه های وکیل را نداشته باشند.

 

  • فرد متقاضی باید به صورت حضوری، استفاده از خدمات مشاوره حقوقی و وکیل معاضدتی را درخواست کند، مگر در شرایطی که در زندان یا ناتوان باشد که این موارد نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

  • موضوع حقوقی و ادله کافی برای تشکیل پرونده نیز وجود داشته باشد.

اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری در مجتمع های قضایی تهران، برخی سازمان ها و نهادها، شوراهای حل اختلاف، دادگاه های اطفال، دادگاه های تجدیدنظر، مراکز خیریه و زندان ها، خدمات مشاوره حقوقی ارائه می دهد و برای تعیین وکیل معاضدتی، اعلام نظر می کند.

 

چطور وکیل معاضدتی را انتخاب کنیم؟

یکی از وظایف مهم کانون وکلای معاضدت قضایی این است که برای شخصی که توانایی پرداخت هزینه‌ دادرسی و حق‌الوکاله را برای پرونده خود و احقاق حق خود ندارد، وکیل معاضدتی و معافیت موقت از پرداخت حق‌الوکاله را تعیین کند.

 

  وظیفه‌ تشخیص به کار گیری وکیل، به عهده‌ شعبه‌ معاضدت قضایی کانون وکلا گذاشته شده است. کسانی که قدرت تأدیه‌ حق‌الوکاله را ندارند، می‌توانند از کانون وکلا یا هیأت اجرایی یا از رؤسای حوزه‌های قضایی تقاضای معاضدت کنند، البته، مشروط به اینکه دعوی راجع به شخص تقاضاکننده باشد. تقاضای معاضدت به دبیرخانه‌ موسسه‌ معاضدتی قضایی (کانون وکلا) ارائه می‌شود.

 

کسانی که دور از موسسه‌ مذکور هستند، می‌توانند به‌ وسیله‌ دفتر کل دادگستری اقامت خود را تقاضا کنند. در این صورت دفتر کل دادگستری موظف است که تقاضانامه را به انضمام مستندات و مدارکی، در اسرع وقت به دبیرخانه‌ معاضدت قضایی ارسال کنند.

 

در صورتی که موسسه‌ معاضدت قضایی لازم بداند که توضیحاتی از تقاضاکننده بخواهد، مشارالیه به‌ وسیله‌ نامه یا اخطار، احضار می‌شود. ولی هرگاه اقامتگاه متقاضی خارج از محل معاضدت قضایی باشد، تحقیقات به‌ وسیله‌ یکی از وکلا یا دفتر کل دادگستری محل یا دفتر دادسرای محل اقامت تقاضاکننده، انجام می شود.

 

 

درخواست وکیل رایگان در تهران

از آنجایی که وکلا باید تمام توان خود را در اقناع قاضی و دادگاه و در نهایت صدور رای مثبت به کار بندند، بنابراین این پروسه نیاز به صرف زمان بسیار و هوشمندی یک وکیل دارد. در این حالت وکیلی که حرفه ای باشد، حاضر نمی شود به صورت رایگان، این زمان و انرژی را به کار بگیرد و بدون شک بهره مندی از خدمات حقوقی نتیجه بخش، نیاز به پرداخت هزینه وکالت دارد.

 

وکلای ما در همه حال پاسخگوی مشکلات و دغدغه های حقوقی شما عزیزان هستند.

 


دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.