وکیل حقوقی

وکیل حقوقی کیست وچه کاری انجام می دهد؟ دادگاه یار| ۰۹۱۲۲۱۳۶۸۶۵

احتمالا هر کدام از ما برای یک بار هم که شده، لزوم مشورت با یک وکیل حقوقی را در زندگی خود احساس کرده ایم. انتخاب یک وکیل حقوقی حرفه ای یکی از مهم‌ترین چالش های افرادی است که با مشکلی حقوقی مواجه هستند و به دلایل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی، عدم اعتماد به نتیجه، نگرانی از صداقت مشاور حقوقی و… دچار سردرگمی شده اند.

با توجه به اینکه همه افراد نمی‌توانند بر قوانین حقوقی و جزئیات آن مسلط باشند و این امر نیازمند دانش و تخصص فردی است که تجربه دفاع از پرونده های متعدد را داشته باشد، از این رو انتخاب یک نماینده حقوقی حرفه ای از مواردی است که به حل مشکلات حقوقی افراد، کمک بسیاری می کند.  

از سوی دیگر فراوانی تعداد وکلا، لزوم آشنایی و آگاهی ما از وظایف و تعهدات یک وکیل را  برجسته تر می کند. چه بسا عدم آگاهی از این ویژگی ها، تبعات سنگینی را متوجه افراد خواهد کرد. در این مقاله درباره انتخاب بهترین فرد به عنوان نماینده حقوقی و وظایف او صحبت می کنیم.

 

وکیل حقوقی

تفاوت وکیل حقوقی با مشاور حقوقی در چیست؟

اگر شما هم به مشورت با یک وکیل حقوقی حرفه ای نیاز دارید، در ابتدا باید با مفهوم وکالت از دید قانونی آشنا باشید. وکالت در اصطلاح حقوقی، عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام کاری، به عنوان نایب یا وکیل خود انتخاب می کند.

با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر دارای حق و تکلیف، روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت های متقابل می شوند. وکالت یک نوع عقد است و در نتیجه نیاز به ایجاب موکل و قبول وکیل دارد.

همچنین او می‌تواند در سمت مشاوره حقوقی به شما کمک کند، با این تفاوت که حیطه وظایف و صلاحیت‌های وکیل حقوقی از مشاور حقوقی بیشتر است. در این بخش مفهوم هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

به چه کسی وکیل حقوقی حرفه ای می گویند؟

اگر وکیل دادگستری واجد شرایط لازم باشد، نه تنها از طرح شکایت و دعوای بی‌ پایه و اساس خودداری می کند، بلکه در مسیر صحیح و قانونی، سرعت جریان دادرسی، روشن شدن ماهیت موضوع و پیدا کردن حکم منطبق با آن با دادگاه همکاری می کند و در نهایت باعث صدور رأی منطبق بر موضوع و موافق قانون می شود.

یک وکیل حرفه ای باید بتواند دفاعی قوی، درست، مؤثر، به جا و به موقع از حقوق موکل خود داشته باشد. رعایت نکردن فنون خاص دفاع و ازدست دادن فرصت ها، در اکثر موارد باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیری به حقوق موکل می شود.

همچنین باید به دفاع همه جانبه از پرونده، اشراف به قوانین و مقررات پیرامون موضوع و روش‌های صحیح طرح دعوا مسلط باشد. وقایع و مستندات پرونده را در کنار هم بگذارد و چنانچه پرونده قبلاً در محاکم طرح شده باشد، آن را به دقت مطالعه و مدارک و مستنداتش را جمع‌‌آوری کند. سپس قوانین، آرای وحدت رویه و نظرات مشورتی مرتبط با موضوع را بیابد.

 جانشین حقوقی در هر شرایطی که باشد چه وکیل حقوقی در شرق و چه وکیل حقوقی در غرب، شمال یا جنوب، باید بتواند مناسب‌ترین روش اقامه دعوا از حیث کیفری یا حقوقی بودن و همچنین عنوان شکایت یا خواسته را با درایت کامل، برگزیند. غفلت، ناآگاهی و تعلل در انتخاب روش صحیح طرح دعوا و عنوان، می‌تواند منجر به رد دعوا یا دادخواست شود که خود، نشان‌دهنده‌ کم تجربگی و ضعف وکیل است.

بسیاری از متقاضیانی که به دنبال یک وکیل حقوقی در تهران و شهرهای دیگر هستند، به درستی با شرایط یک وکیل حقوقی حرفه ای آشنا نیستند و صرفا به دنبال یک وکیل حقوقی ارزان هستند که این موضوع در بسیاری از موارد به شکست پرونده حقوقی موکل منجر می شود.

 

وکیل حقوقی

به چه کسی مشاور حقوقی می گویند؟

مشاور حقوقی با برخورداری از دانش و تسلطی که بر قوانین و اصول حقوقی دارد، به ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی در زمینه‌های حقوقی مشاوره و راهنمایی می دهد.

مدیران شرکت‌ها با توجه به وظایف و مسئولیت‌هایی که دارند، با کمک مشاور حقوقی می‌توانند تصمیمات مناسب تری بگیرند. باید توجه کرد که اگرچه مدیران اجرایی در اتخاذ تصمیمات سازمانی متخصص هستند، ولی در صورت عدم آگاهی از قوانین حقوقی، ممکن است متحمل ضررهای جبران ناپذیری شوند.

البته امروزه بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کارها با یک وکیل حقوقی استارتاپ برای شروع فعالیت خود همکاری می کنند و فعالیت آنها تنها محدود به حضور یک مشاور حقوقی نمی شود.

 

وکیل حقوقی

 

وکیل حقوقی چه وظایفی دارد؟

هر نماینده حقوقی باید نسبت به موکل خود مسئول باشد و اقدامات خود را مطابق قانون و براساس مصلحت موکل برنامه ریزی کند. به طور کلی تعهدات یک وکیل عبارتند از:

۱. یکی از مهم ترین و مقدم ترین وظایف یک وکیل حقوقی، مشاوره دادن به مراجعه‌کنندگان در موارد مختلف است.

در بسیاری از موارد، اشخاصی که با بروز یک مشکل حقوقی به وکلا مراجعه می کنند، اغلب اطلاعات حقوقی لازم برای پیشبرد پرونده‌هایشان را ندارند، به همین دلیل ابتدایی ترین وظیفه یک جانشین حقوقی، مشاوره دادن به موکل است. داشتن آگاهی لازم در خصوص روش های قانونی یک پرونده می‌تواند افراد را در خصوص تصمیم‌گیری، مصمم‌تر کند.

۲. تهیه پیش نویس ها ، قراردادها و نامه ها برای درج در پرونده، پیشبرد امور حقوقی و جمع آوری و نگهداری مستندات و مدارک مربوط به پرونده

این مورد از کارهای اداری مهمی است که قبل از انجام روال قانونی پرونده، لازم الاجراست.

۳. حضور در دادگاه به‌عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آنها

در صورتی که شخصی پس از گرفتن مشاوره تمایل به گرفتن وکیل داشته باشد، وکالت‌نامه‌ای را که وکیل حقوقی مطابق با شرایط موکل خود، تنظیم کرده است را امضا می‌کنند و بعد از طی این مرحله، وکیل می‌تواند به عنوان نماینده قانونی موکل در دادگاه شرکت کند و در خصوص موضوعات پیش آمده از موکل خود دفاع کند.

۴. شرکت در جلسات و مذاکره‌ها با هدف کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشتر پرونده یا ارائه توضیحات، دلایل و مدارک به ذی‌نفعان

نماینده حقوقی بعد از طی مراحل بالا می‌تواند در جلسات و مذاکرات مختلف برای دست یافتن به اطلاعات بیشتر در خصوص پرونده موکل خود، شرکت کند.

۵. جمع آوری و نگهداری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه با هدف دفاع از موکل خود

وکیل حقوقی باید غبطه موکل خود را حفظ کند. یعنی در اجرای مورد وکالت باید آنچه که عرفاً، قانوناً و عقلاً نیاز است را رعایت کند. یعنی اگر به وکیل اختیار تام می دهیم، باز هم متعهد به حدود قانونی، عرفی و اخلاقی باشد. در این حالت او وظیفه خود می داند که مستندات و مدارک کافی برای دفاع از موکل خود را جمع آوری کند.

 ۶. ارائه مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل

در بسیاری از موارد، وکلای تیزبین در این نوع از تحقیقات با مواردی مواجه می شوند که ممکن است از دید ماموران قانون پنهان مانده باشد. وکیل با ارائه مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل خود در بسیاری از مواقع حساس می‌تواند بی‌گناهی موکل خود را اثبات کند یا در مجازات او تخفیف بگیرد.

 

وکیل حقوقی

 پیگیری پرونده توسط وکیل حقوقی رایگان توصیه می شود؟

توصیه ما به مراجعین عزیزی که به دنبال وکیل حقوقی در تهران هستند، این است که فریب تبلیغاتی را که با عنوان وکیل حقوقی رایگان در سایت های مختلف می بینید، نخورید، چرا که هیچ وکیل حقوقی قوه قضائیه به صورت معمول به عنوان یک وکیل حقوقی ارزان و رایگان فعالیت نمی کند. 

بسیاری از موکل های ما قبل از بروز هرگونه مشکل جدی و برای پیشگیری از صرف هزینه های بالای دادرسی و دعاوی در آینده، به وکلا و مشاورین حقوقی ما مراجعه کرده اند. در هر نقطه از شهر که باشید، می توانید از خدمات ما و مشاوره با وکیل حقوقی در غرب و وکیل حقوقی در شرق تهران بهره مند شوید. این خدمات حقوقی راهکاری موثر برای حذف دعاوی سنگین حقوقی است.

با مجموعه دادگاه یار در ارتباط باشید و در صورت داشتن هرگونه سوال و نظری درباره وکیل حقوقی، در بخش نظرات و سوالات پاسخگوی شما هستیم.